• DOLAR
  13,7041
  %2,98
 • EURO
  15,5430
  %3,18
 • ALTIN
  776,90
  %2,09
 • BIST
  1.880
  %1,22
Hareketsiz Yaşam Felç Riskini 7 Kata Çıkarıyor

Hareketsiz Yaşam Felç Riskini 7 Kata Çıkarıyor

Gelişen dünyada hareketsiz yaşam koşulları da hızla artıyor. Özellikle teknolojinin farklı alanlarda hayatımızdaki varlığı, işlerimizi daha da kolaylaştırırken hareketsiz bir yaşam biçimini de hayatımıza sokuyor.

Amerikan Kalp Derneği yeni bir araştırma yaparak, hareketsiz yaşamın insanlarda felç riskinin ne derece olduğunu gözler önüne serdi. Araştırma sonucuna göre aşırı hareketsiz yaşam süren bireylerin, hareketli bireylere göre 7 kat daha fazla felç riski taşıdığını gösterdi.

143 BİN KİŞİYLE ARAŞTIRMA YAPILDI

Dernek tarafından 143 bin kişi üzerinde araştırma yapıldı. Ülkenin en ünlü dergilerinden birinde yayınlanan araştırma sonucuna göre, daha önceden felç geçirmemiş ve 40 yaşın üzerindeki bireyler incelendi.

Özellikle 8 saatin üzerinde bir zamanı oturarak ya da çok hareketsiz geçiren kişilerin, günde 10 dakika gibi kısa bir süre dahi olsa egzersiz yapanlara göre daha fazla risk taşıdığı görüldü.

KAN AKIŞINDA FARKLI ETKİLER BULUNDU

Hareketsiz bireylerin kan akışının bozulduğunu ve böylelikle felç riskinin arttığını belirten dernek yetkilisi, özellikle lipid metabolizmasının bozularak vücutta görülen iltihaplarında arttığını belirtti.

Araştırmanın diğer bir sonucuna göre, yine hareketsiz olan insanlarda felç riskinin yanı sıra ölümcül kalp krizi riskinin de çok fazla olduğu görüldü. Kan damaları üzerinde etkisini gösteren hareketsiz yaşam, ölümcül veya hayatı durdurma noktasına gelen sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden oluyor.

GÜNDE 10 DAKİKA EGZERSİZ BİLE YETİYOR

Bu sonuca göre günde 10 dakikalık kısa bir egzersiz yapmanın bile sağlık açısından ne kadar faydalı olduğu görülüyor. Uzmanlar mümkün olduğunca 30-40 dakikalık günlük egzersizlerin ihmal edilmemesi, bu mümkün değilse bile en azından 10 dakikalık egzersizler yapılması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Benzer araştırmalar Türkiye ve farklı Avrupa ülkelerinde de yapılmıştı. Bu araştırmaların tamamında düzenli egzersiz yapanların kalp krizi ve felç riskini daha az yaşadıkları sonucuna ulaşıldı.

Ortalama 30-40 dakikalık rutin egzersizlerin sağlıklı yaşam için gerekli olduğu, en azından haftada toplamda minimum 150 dakikalık egzersiz yapılması gerektiği araştırma sonuçlarına göre görülmüş oldu.

Sigara tiryakilerinin egzersiz yaparken yüksek performans yerine daha düşük performans ile başlamaları gerektiği de uzmanların uyarıları arasında yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM