• DOLAR
  13,6668
  %2,70
 • EURO
  15,5284
  %3,08
 • ALTIN
  775,79
  %1,94
 • BIST
  1.880
  %1,22
5 doğal ilaçla gündüz yorgunluğu nasıl tedavi edilir?

5 doğal ilaçla gündüz yorgunluğu nasıl tedavi edilir?

Gündüz yorgunluğunun nedenlerinin başında, gece uyku problemleri ilk sıralarda yer alır. Düzensiz yaşam ve beslenme koşulları, bu sorunun yaygın görülmesinin temelindedir. Pek çok insan gün içindeki yorgunluğu azaltmak için kahve kullansa da, konu uykusuzlukla mücadele olduğunda çok daha sağlıklı ve daha etkili olan başka seçenekler de var.

5 doğal ilaçla gündüz yorgunluğunu giderebilirsiniz

Hipersomnia olarak da bilinen gündüz yorgunluğu yaygın bir sorundur. Genellikle kalitesiz uyku, beslenme eksiklikleri ve buna neden olan bazı hastalıklardır. Durum, kişiyi ağır ve yavaş hissettirir. Bu genellikle uygunsuz zamanlarda uykuya dalmalarına neden olur.

Başlangıçta normal olduğunu düşünseniz bile, günlük işlerinizi aksatabileceğinden ve araç kullanma veya işle ilgili kaza riskini artırabileceğinden gün içinde yorgunluk yaşıyorsanız farkında olmalısınız. Yeterince uyumanızı sağlamak ideal olmasına rağmen – her gece 8 saatten az olmamak üzere – zihninizin bir köşesinde yorgunluğunuzla savaşmak için birkaç doğal çareniz olabilir.

Gündüz yorgunluğunun nedenleri

Gündüz yorgunluğunu “uykuyu teşvik eden fizyolojik bir durum” olarak tanımlayan çalışmalar var. Aynı şekilde, uyku “bir saat sürdüğünde veya uygun olmayan bir durumda ve en az üç ay boyunca her gün meydana geldiğinde” bu bozukluğun idiyopatik hale geldiğini açıklarlar. Uykusuzluk ve diğer uykuyla ilgili sorunlar, gündüz yorgunluğunun önde gelen nedenlerinden bazılarıdır.

Gündüz yorgunluğuyla ilişkili diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Anemi
 • Şeker hastalığı
 • Depresyon
 • Kronik stres
 • Kanda çok fazla kalsiyum (hiperkalsemi)
 • Uyku apnesi
 • Sindirim problemleri
 • Düşük kan basıncı
 • Tiroid problemleri
 • Sinir sistemindeki değişiklikler
 • Bazı ilaçların kullanımı (sakinleştiriciler, uyku hapları, antihistaminikler)

Gün içindeki yorgunluğu gidermek için doğal ilaçlar

Gündüz yorgunluğuyla mücadele etmek için nedeni belirlemek ve tıbbi tavsiyeye uymak önemlidir. Ek olarak, aşağıdaki doğal ilaçları tüketmeyi düşünebilirsiniz.

İlaç alıyorsanız, etkileşime neden olabileceğinden, doktorunuzun onayı olmadan hiçbirini almayın.

1. Yeşil çay

Yeşil çay, kateşinler ve kafein açısından zengin bir içecektir ve bu nedenle bazıları gün içinde yorgunlukla savaşmaya yardımcı olabileceğine inanmaktadır.

Günde 2 bardaktan fazla tüketmemelisiniz.

Ana öğünü yedikten sonra içmeden önce en az 40 dakika beklemenizi öneririz.

Bazı durumlarda, uzmanlar yeşil çaya karşı tavsiyede bulunur. Bu nedenle düzenli olarak içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Önemli not: Uzmanlar, yeşil çayın uyku kalitesini artırmaya ve stresi azaltmaya yardımcı olabilecek bir içecek olduğunu gösteren çalışmalar yayınlamıştır.

2. Limonlu sıcak su

Yaşlı kadının tavsiyesine göre limonlu sıcak su içmek gün içinde yorgunluğun atılmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu tavsiyeyi destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Şu anda sadece doğal bir sıvı içecek olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, sabahları “daha enerjik” hissetmek için limonlu su içmeyi seven insanlar var.

3. Muzlu ve yoğurtlu içecekler

Fruktoz, glikoz, lif ve B6 vitaminine ek olarak yüksek potasyum seviyeleri nedeniyle, birçok insan muzların bu enerji verici smoothie’yi fiziksel ve zihinsel özellikleri harekete geçirmeye yardımcı olan önemli besinleri içeren enerji verici bir kahvaltıya mükemmel bir alternatif olduğuna inanmaktadır. Gün boyunca daha verimli olursunuz.

Hem yoğurt hem de muz, genel uyku kalitesini iyileştirmek için vücudun serotonin ve melatonin salgısını uyarmaya yardımcı olan bir amino asit olan triptofan içerir. Bu nedenle, her iki besini bir araya getirdiğinizde, besinlerle dolu, enerji verici bir içecek elde etmiş olursunuz.

4. Nar suyu

Birçok kişi nar suyunu doğal enerji veren bir bitki olarak görür; yorgunluğu ve uyuşukluğu gideren canlandırıcı bir güce sahiptir. Kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve hücresel oksijenasyonu optimize ederek zihinsel performansı iyileştirmeye çalışır.

5. Uyku sorunları tıbbi müdahale gerektirir

Bu içecekleri tüketmenin asla tıbbi olarak reçete edilen tedavinin yerini alamayacağını unutmayın. Her iki durumda da, sağlıklı bir yaşam tarzını tamamladığınızda size yardımcı olabilirler. Gündüz yorgunluğu devam ederse, nedenini belirlemek için tıbbi yardım almanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM