• DOLAR
  13,7041
  %2,98
 • EURO
  15,5430
  %3,18
 • ALTIN
  776,90
  %2,09
 • BIST
  1.880
  %1,22
Ayda 10 Bin TL Maaş Alan Meslekler Nelerdir?

Ayda 10 Bin TL Maaş Alan Meslekler Nelerdir?

Türkiye şartlarında Aylık 10 bin TL maaş alan meslekler dışında, bu tutarın üzerinde kazanan meslekler hakkında merak ettiğiniz kısa bilgileri de kayseripostasi.com farkıyla sizler için araştırdık.

Bu araştırmayı yaparken eğitim gerektiren mesleklerin yanı sıra, herhangi bir eğitim gerektirmeyen mesleklere de yer vererek, eğitim alma imkânı olmayan ziyaretçilerimize de hitap etmeye çalıştık.

Günümüzde 10.000 TL ve üzerinde maaş alabilecek mesleklerin önemli bir kısmının eğitim gerektirdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Herhangi bir üniversite eğitimi olmadan da bazı meslekleri icra ederek 10000 TL ve üzerinde aylık kazanca sahip olabilirsiniz.

Doğru seçim ve yeterli sermaye sayesinde güzel bir kazanç elde etmek veya kariyeriniz için eğitiminize karar vermek için, aşağıdaki mesleklere bakabilirsiniz.

Aylık 10 bin TL Maaş ve Üzeri Alan Meslekler

Listemizde sizlere 10.000 TL ve üzerinde kazanan, eğitim gerektiren veya gerektirmeyen meslekler hakkında kısa bilgiler sunduk.

Sizde yaşınıza, kariyer hedefinize veya sermayenize uygun olarak bu mesleklerden birini tercih edebilirsiniz.

Kazandıran bu meslek gruplarından bazıları maaşlı olarak düşük kabul edilebilecek seviyede olurken, bazıları ise kişinin kendi işyerini açması halinde çok ciddi kazanç fırsatları sunuyor.

Diyetisyen

Üniversite eğitimi gerektiren diyetisyenlik maaş bakımından yüksek getirisi olsa da kendi kliniğinde hizmet verenlere daha çok kazandıran bir meslektir.

Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunlarının icra edeceği meslek, aylık 5 ila 7 bin TL arasında maaş alınabilecek bir meslektir. Şayet popüler olmaya ve doğru bir yerde işe başlarsanız, aylık kazancınız 10 bin TL’yi bulabilir.

Kendi kliniğinde hizmet veren bir diyetisyen ise tanınması ve çevresinin geniş olması durumunda, 15 ile 25 bin TL arasında gelir elde edebilmektedir.

Psikolog

Ruh sağlığının korunmasında önemli mesleklerin başında gelen psikologluk, kazançları sürekli artan branşlardan biridir.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de hızla değişen yaşam koşulları, psikolojik rahatsızlıkların artmasına neden olmaya devam ediyor.

Doğru bir çalışma ortamı bulunduğunda ortalama 10 bin TL maaş alan psikologlar, tıpkı diyetisyenlerde olduğu gibi kendi işletmelerini kurduklarında bunun çok üzerine çıkabilirler.

Kariyer odaklı önemli işler arasındaki mesleğin daha kazançlı yapılabilmesi için kişinin kendi reklamına önem vermesi ciddi faydalar sağlayacaktır.

Müteahhit

Listemizdeki eğitim gerektirmeyen mesleklerden biri olan müteahhitlik, sermaye ve tecrübe ile yapılabilecek işlerden biridir.

Ciddi bir sermaye gerektiren mesleğin aylık veya yıllık kazançları dikkate alındığında, özellikle büyük çaplı yapılıyorsa birçok meslekten çok daha fazladır.

Müteahhitler için doğrudan bir maaş belirlemek yerine yıllık kazanç veya maaştan bahsetmek mümkündür.

Orta seviyede bir yüklenici aylık kazancını rahatlıkla 30 bin TL’ye getirebilir. Bu işi daha üst düzey yapan kişilerin aylık kazançlarından ise milyonlarla bahsedilebilir.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendislerine her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulan dünyada, bu meslek sahiplerinin kazançlarının da ciddi oranda yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Aylık 10 bin TL kazanan meslekler arasında kişinin kendi yazılım firmasını kurması halinde, gelirinin 100 binlerce lira olması mümkündür. Elbette ki bu rakamlara ulaşabilmek için insanlığın yararına olabilecek önemli yazılımlar geliştirmek gerekir.

Günümüzde hangi teknolojik alana bakarsak bakalım, çeşitli yazılımlara gereksinim olduğunu görmekteyiz. Bir yazılım mühendisinin herhangi bir yerde maaş karşılığı çalışması durumunda alacağı tutar 7 ile 15 bin TL arasındadır. Yani ortalama olarak 10.000 TL’den bahsedilebilir.

Ancak yazılımcının kendi firmasında ciddi yazılımlar geliştirmesi, onun bir anda dünyanın en zengin insanlarından biri olmasını da sağlayabilir.

Pilot

Özel bir eğitime gereksinim duyulan ve son derece prestijli mesleklerden pilotluk, birçok insanın özellikle gençlik dönemi hayalleri arasında yer alıyor.

Pilotların ortalama maaşları 10 bin TL’nin çok üzerinde olup, aylık 50 ila 100 bin TL arasında değişiyor.

Kişinin çalışacağı havayolu şirketi, kendisinin deneyimi ve daha pek çok faktör maaşlarda belirleyici rol oynamaktadır.

Galericilik

Üniversite eğitimi istemeyen ancak tecrübe ve sermayeye dayalı olan işlerden biridir. Araçları iyi tanımak, ikinci el alım satımı esnasında zarar etmemek adına büyük önem taşıyor. Diğer yandan bu işi yapabilmek için belirli bir miktarda sermayeye gereksinim duyulmaktadır.

Ortalama bir galericinin aylık geliri 10 bin TL civarındayken daha lüks araç alım satımı yapan galericiler rahatlıkla 20 bin ve üzerini görebilirler.

Uzman Doktorlar

10.000 TL maaşlı meslekler listemizde muhteşem bir kariyer hem de muhteşem maaş ortalaması ile uzman doktorlarda bulunuyor. Cerrahi müdahale uzmanları başta olmak üzere uzman unvanını almış doktorların maaşları, 50 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

6 yıllık tıp fakültesinin ardından uzman yardımcılığı görevini birkaç yıl sürdürdükten sonra, uzman doktor unvanı alınmaktadır.

Birkaç yıllık uzman yardımcılığı yaparken bile branşa göre 7-8 bin TL’yi bulan uzman doktorlar, eğitim zorluğu ve diğer unsurlar düşünüldüğünde bu maaşı fazlasıyla hak ediyorlar.

Eczacılık

Eczacılık fakültesini bitirerek bir yerde maaşlı olarak işe başlayan kişilerin maaşları genellikle düşüktür. Ancak diplomasını işyerine kullandırtması veya kendi eczanesini alması durumunda bir eczacının aylık kazancı rahatlıkla 10000 TL üzerinde olacaktır.

Hatta işlek bir yere eczanenin açılması ve kişinin geniş çevreye sahip olması daha fazla tercih edilmesine neden olarak, daha yüksek rakamlara ulaşmasını sağlar.

Webmasterlık

Webmaster; web sitesi işleri ile uğraşan veya web sitesi olan kişilerdir. Web sitesi sahibi olmak üzerinde durulduğunda ciddi bir gelir getirebilir. Otoriter bir internet sitenizin olması durumunda sorunsuz bir şekilde aylık 10 bin TL üzerinde kazanan biri olabilirsiniz.

Web sitesinden gelir elde edebileceğiniz farklı reklam alternatiflerinin yanı sıra, bu işe ciddi bir emek verilmesi halinde günden güne artan bir gelire sahip olabilirsiniz.

Web sitesi kurulum maliyetlerinin düşük olması ve herhangi bir üniversite eğitimine gerek duyulmaması, ayrı bir avantaj sunacaktır.

Avukatlar

Avukatlar her dönem kazanan meslekler arasındadır. Bolluk veya kriz dönemi hiç fark etmeksizin her zaman kendine iş bulan bir meslek olan avukatlık, aynı zamanda yüksek kazanç kapısıdır.

Eğitim süreci zor olan ve Hukuk Fakültesi mezunu olmayı gerektiren avukatlık, sonrasında kariyer ve gelir bakımından tercih edilebilecek önemli bir meslektir. Yeni mezun olmuş bir avukatın stajyerlik döneminin ardından alacağı ortalama maaş 5 bin dolaylarındadır.

Kişinin tecrübe kazanması ve birazda iyi bir hukuk bürosunda işe başlaması halinde geliri 10 bin TL’yi bulmaktadır.

Şayet avukat gerekli yasal adımları yerine getirdikten sonra kendisine ait hukuk bürosu açarsa, aylık kazancını rahatlıkla 20 bin TL bandına getirebilir. Elbette burada kişinin çevresi, popüler olması ve işini iyi bir şekilde yapması gerekir. Her meslekte olduğu gibi bunlar avukatlık mesleğinde çok daha önemlidir.

Hakim & Savcı

Erişimi zor iki meslek olsa da Türkiye’de en prestijli mesleklerdir. Maaş ortalamalarına bakıldığında üniversite eğitimi gerektiren prestijli mesleklerden biraz düşük olsa bile, maaşı 10.000 TL olan meslekler ortalamasında tatminkâr düzeydedir.

Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonraki süreçte hâkim ve savcılık için yazılı ve mülakat sınavlarına girilmesi gerekir. Sonrasında ise uygun bulunan adayların ataması yapılarak bu meslekleri icra edebilirler.

Birçok insan hâkim veya savcı olmak için eğitim alsa da hem sınavlar hem de atama sorunları nedeniyle bu mesleklere alınmadıkları için avukat olarak meslek hayatlarına devam ederler.

Ortalama hâkim ve savcı maaşları 11.000 TL’dir. Yargıtay veya üst kurullarda görev alan veya ağır ceza mahkemelerinde görevli hâkimlerin maaşları, birkaç bin lira daha fazla olmaktadır.

Ticaret

Orta veya yüksek düzeyde ticari faaliyetlerde bulunmak, Türkiye’de aylık 10 bin TL ve üzeri kazandırabilir. Hatta yüksek düzeyde ticaret yapan kişi veya şirketlerin geliri yüz binlerce lirayı bulabilmektedir.

Üniversite eğitimi gerektirmese de her meslekte eğitimli bir birey olarak yer almak daha fazla başarı sağlayabilir. Ticaret yapmak için girişeceğiniz sektöre göre farklı tutarlarda bir sermayenin olması, kötü günlerde ayakta kalabilmek için tedarikli olunması gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

Bazı Mühendislik Dalları

Yazılım mühendisliğinin kazanç durumundan bahsetmiştik. Uzay ve kimya mühendisliği başta olmak üzere bazı mühendislik dallarının aylık kazançları da tatminkâr seviyededir.

Elektrik mühendisliği bir yere bağlı olarak çalışıldığında getirisi az sayılabilecek bir meslektir. Ancak bağımsız olarak kendi ofisinizi açarak hizmet vermeniz halinde, çevre ve yapılan işin genişliğine göre 10 bin TL kazancı aşabilecek mesleklerden biridir. Bunun gibi farklı mühendislik dalları da benzer şekildedir.

Veteriner Hekimlik

Büyükşehir belediyelerinin bünyesinde istihdam edilmeniz veya kendi veteriner kliniğinizi açmanız halinde, aylık kazancınızı 10 bin TL’nin üzerine taşıyabilirsiniz. Bunlar dışında çok büyük ve çalışanına değer veren bir şirkette değilseniz, kazancınız bunun altında kalacaktır.

Kaptanlık

Gemi kaptanlarına bu listede yer vermemek haksızlık olurdu. Kaptanın tecrübesi, sefer yaptığı yerler ve daha birçok kritere bağlı olarak değişiyor olsa da kaptanların ortalama maaşları 20 bin TL dolayındadır.

Ayrıca gidilen ülkede konaklama ve diğer birçok masrafı da firmalar üstleneceği için, iş sürecinde harcamalar daha az olacaktır.

Aracılık

Aracılık yani komisyonculuk veya bir diğer adıyla simsarcılık, doğru yapıldığında çok iyi kazançlar bırakmaktadır. Tanıdığınız birini herhangi bir ürün alacağı zaman kendi tanıdığınız satıcıya götürerek komisyon elde edebilirsiniz.

Yatırıma gerek kalmadan gelir sağlayabileceğiniz bu iş modeli aslında doğrudan bir meslek olmasa da yüksek kazanç potansiyeli olması nedeniyle listemize dâhil ettik.

Banka Yönetici

İktisat gibi bölümlerden mezun olan kişiler bankalarda bir süre görev aldıktan sonra, bir üst yönetimin takdiri ile banka şube müdürü, müdür yardımcısı veya yönetim kadrosunun farklı pozisyonlarında görev yapabilirler. Şubenin büyüklüğüne göre banka yöneticileri 8 ila 15 bin TL arasında maaş almaktadırlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM